Θα γίνει και δεύτερη έκπληξη στα ημιτελικά του βόλλευ? Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 τον Ηρακλή

Μετά από δύο ώρες και 3ο λεπτά το παιχνίδι ανάμεσα στον Παμβοχαϊκό και τον Ηρακλή ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι οι μεγάλοι νικητές. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε την σειρά σε 1-1, νικώντας τον Ηρακλή στο Βραχάτι με 3-2 σετ (22-25, 25-21, 28-30, 25-23,15-12).

Η σειρά των ημιτελικών οδηγήθηκε έτσι σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στην Μίκρα στις 17/4 , όπου εκεί θα ξεκαθαριστεί το ποια από τις δύο ομάδες θα προκριθεί στον τελικό, όπου εκεί έχει ήδη προκριθεί ο Φοίνικας Σύρου, που έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα τον Ηρακλή... Η ομάδα του Βραχατίου επικράτησε στην έδρα της με 3-2 σετ του «γηραιού», ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 τη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για το πρωτάθλημα στην Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ δύο φορές, αλλά με... όπλο το πείσμα τους κατόρθωσαν όχι μόνο να επιστρέψουν στον αγώνα, αλλά και να κατακτήσουν μια σημαντική νίκη, που τους δίνει ελπίδες εν όψει του τρίτου και τελευταίου αγώνα, στις 17 Απριλίου.

Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα ο Φοίνικας Σύρου νίκησε για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στον τελικό.

Τα σετ (πρώτος αναφέρεται ο γηπεδούχος Παμβοχαϊκός): 22-25, 25-21, 28-30, 25-23, 15-12.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 12 (12/23 επ., 80% υπ. - 56% άριστες), Ποτότσνικ 20 (15/32 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Στιβαχτής 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ντουσάρμ 22 (19/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος (λ, 71% υπ. - 48% άριστες) / Κατσαούνης, Βαρδής, Σάρεκ, Μπάκας.

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 13 (12/22 επ., 71% υπ. - 60% άριστες), Κράβαρικ 21 (18/32 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ντεσπέιν 25 (22/38 επ., 2 μπλοκ, 26% υπ. - 20% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ, 88% υπ. - 54% άριστες) / Δημητριάδης, Τζιουμάκας, Τακουρίδης 1.